Staff Directory

Larissa Ackerson, DO

Specialty: Primary Care | Areas of Expertise: Family Medicine, Urgent Care

Taylar Aldrich

Clinical Staff (She/Her/Hers)

Heather Anderson

Lawrion Anderson

Kelsey Andresen, ARNP

Specialty: Mental Health | Areas of expertise: Adults, Anxiety, Depression, Eating Disorders

Adrian Angus

Facilities Mechanic II

Doug Arrowsmith

Senior Assistant Director, Facility Operations

Ashley Artist

Associate Director, Business Operations

Erin Baldwin, MHA, MPH

James Bice, DO, FAAFP

Specialty: Primary Care | Areas of Expertise: Musculoskeletal & Neurological Disorders, Preventive Medicine and Emergent/Urgent Care

Laura Bittner

Assistant Director, Student & Member Engagement

Rachel Block

Practicum Student (She/Her)

Angie Bodholdt

Brent Bowser, PTA

Travis Brace

Clinical Staff (He/Him/His)

Amanda Brown

Administrative Assistant (She/Her/Hers)

Casey Bubke

Manager, Facilities Maintenance

Marie Burrows, ARNP

Specialty: Primary Care | Areas of Expertise: Family Practice

Abbey Carter

Angelica Castro-Bueno

Todd Cisneros

Marcie Cleland

Administrative Assistant (She/Her/Hers)

Margaret Cowles

Training Director (She/Her/Hers)

Julie Cremer

Brent Cunningham

Senior Assistant Director, Facility Maintenance

Marc Dicklin, PA

Tony Dirth

Director, Recreation Services

Ryan Doyle

(He/Him)

Kari Egeland

Custodian

Dayton Einck

Facilities Coordinator

Kenia Fountain

Kelly Frizzell, RN

Sally Gard, CPhT

Trey Gettys

Carrie Giese

(She/Her)

Carolyn Gilmore

Custodian

Kourtney Graham

Intramural Coordinator

Garry Greenlee

Associate Director, Facility Operations

Brandon Haagsma

Sport Clubs Coordinator

Charlotte Hampson

(She/Her)

Mike Healy

Custodian

Ellen Hess

Custodian

Karah Hill, CPhT

Jossie Holthaus

Sterling Hubbard

Suicide Prevention Graduate Assistant (She/Her)

Nora Hudson

Senior Fitness Coordinator

Muriel Hyndman

Fitness Coordinator

Jill Jensen

Carla Jepsen

Custodian

Eric Jones

Facilities Mechanic III

Taline Jouzi

Somchai Kanyavimonh

Nathan Kleckner, PT

Physical Therapist

Lynn Koenig

Christiana Lall-Alvarez

Clinical Graduate Assistant (She/Her)

Dabney Larson Hargrafen, PT, SCS, ATC

Jeff Lauridsen

Intramurals Coordinator

Tiffany Lichty-Gaffey

April Lopez

(She/Her)

Erin Lucas, MPAS, PA-C

Specialty: Family Medicine

Victoria Mason

Clinical Therapist (She/Her/Hers)

Clif McIntosh

Shelly McQueeney

Clinical Director (She/Her/Hers)

Jenna Medlin-Ressler

Staff Psychologist (She/Her/Hers)

Greg Milligan

Custodian

Amy Navrkal, ARNP

Specialty: Primary Care

  • (515)294-5801

Carver Nebbe, MD

Specialty: Psychiatry, Primary Care | Areas of Expertise: Psychiatry, Emergency Medicine

  • (515)294-5801

Jeff Nelson

Clinical Therapist (He/Him/His)

Libby Nelson, RN

Cindy Osborne

Manager of Custodial Services

Sara Parris, MHA

Sasha Patterson

Member Services Specialist

Matthew Peters

Custodian

Ashley Pick

Nathan Pick

Senior Assistant Director, Sports Programs

Heidi Pontinen

Senior Psychologist (She/Her/Hers)

Maria Pringle, ARNP

Specialty: Primary Care | Areas of Expertise: Urgent Care, Travel Medicine

Mary Raman, ARNP

Specialty: Women’s Health | Areas of Expertise: Contraception, Abnormal pap smear

Michelle Randol-Wild

Custodian

Melanie Reed

(She/Her)

Leticia Ribeiro

Senior Staff Psychologist (She/Her/Hers)

Ranae Roberts, ARNP

Specialty: Mental Health | Areas of Expertise: PTSD, Sexual Assault, Children, Adolescents and Adults

Michelle Roling

Outreach Director (She/Her/Hers)

Amber Runkel

Clinical Staff (She/Her/Hers)

Deanna Sargent

Elijah Schaefer

Wellbeing Coaching Graduate Student

Jess Schmidt

Ray Schmidt

Marketing Manager, Recreation Services

Sam Shelton

(They/Them)

Kristen Sievert

Director, Student Counseling Services | PhD, LP (She/Her/Hers)

Jen Sills, ARNP

Specialty: Primary Care | Area of Expertise: Dermatology

Usha Sivaskandan

Julia Slocum

Practicum Student (She/They)

Alison St. Germain

(She/Her)

Jack Stevenson

Corey Stockman

Custodian

Justin Stout

Adventure Programs Assistant Director

Crystle Thompson

Custodian

Katie Todd

Senior Coordinator Aquatics and Youth Programs

Josh Tvrdik

Turf and Field Specialist

Brian Van Langen

Custodian

Brian Vanderheyden, MPH, MED, CHES

(He/They)

Cassie Welsh

Clinical Staff (She/Her/Hers)

Liz Welu

Practicum Student (She/Her)

Haley Williamson

Clinical Graduate Assistant (She/Her)

Landon Wolfe

Assistant Director, Sport Clubs

Nan Zhao

Wellbeing Coaching Graduate Student (She/Her)

Li Zhu